decoe
04 دی 1401 - 14:08

تیم اقتصادی دولت ناهماهنگ است/ ساماندهی صنعت خودرو اجرایی نشد

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست که اگر بود این مشکلاتی ایجاد نمی‌شد؛ برخی گزارش‌ وزرا و رؤسای سازمان‌ها به رئیس‌جمهور دقیق نیست و با وضع جامعه تطابق ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ظهر امروز (یکشنبه ۴ دی ماه) در نشست علنی مجلس در نطق میان دستور، ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت زهرا (ص) و گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد شهید قاسم سلیمانی با بیان اینکه مشکل اصلی اقتصادی کشور در عدم عمل دولت به قانون است به چند نمونه از قوانین اجرا نشده اشاره کرد و گفت: بیش از یک سال از تصویب قانون جهش تولید مسکن می‌گذرد؛ دولت چه اقدامی در این خصوص انجام داده است؟ وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن و بانک‌ها برای اجرای قانون مذکور چه اقدامی داشته‌اند و در سال آینده چه پاسخی به مردمی که برای خانه‌های طرح نهضت ملی مسکن پول واریز کردند، دارند؟

وی با اشاره به عدم اجرای قانون ساماندهی صنعت خودرو اظهار کرد: دولت به شفافیت بیان کند چرا این قانون را اجرایی نکرد تا امروز چنین بلایی به سر جامعه بیاید؟ همچنین قانون تولید دانش بنیان چرا اجرایی نشده است؟ اگر دولت در هماهنگی‌ها ناتوان است چرا بیان نمی‌کند؟ رئیس جمهور که خود فردی حقوقدان است، چرا توجهی به عدم اجرای قانون نمی‌کند و چرا هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف برقرار نمی‌شود؟

حاجی دلیگانی عنوان کرد: فردا لایحه بودجه ۱۴۰۲ به مجلس ارسال می‌شود و تقریباً ۳ ماه مجلس برای بررسی آن وقت صرف خواهد کرد. حال اگر قرار است بودجه تصویب شود اما دولت کار خودش را انجام داده و قانون را اجرایی نکند، چه دلیلی برای گرفته شدن وقت مجلس وجود دارد؟

وی خطاب به رئیس جمهور با اشاره به عدم اجرای برخی مصوبات و تبصره‌ها در قانون بودجه ۱۴۰۱ تاکید کرد: موضوع ثبات اقتصادی در قانون بودجه ۱۴۰۱ مد نظر قرار گرفته بود و در همین راستا نیز مصوب کردیم که چند قلم از کالاهای اساسی با قیمت شهریور ۱۴۰۰ باقی بمانند، آیا ماند؟ چرا این مهم اجرایی نشد؟ مگر بنا نبود سامانه ارزی ایجاد و بازارهای ارزی یکپارچه شوند؟ مگر بنا نبود بودجه ریزی نیز نظام مند شود؟ چرا این موارد محقق نشد؟

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پیشنهاد دولت برای نرخ ارز در لوایح بودجه را افزایش قیمت ارز تأثیرگذار دانست و اضافه کرد: دولت در سال گذشته برای نرخ ارز پیشنهاد قیمت ۲۵ الی ۲۶ هزار تومانی داشت اما پیش بینی شده در لایحه بودجه سال آتی نرخ پیشنهادی دلار بیش از این مقدار است. این امر پیامی به گرانی بوده و دولت باید به آن توجه کند.

حاجی دلیگانی خطاب به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: تیم اقتصادی شما هماهنگ نیست که اگر بود چنین مشکلاتی ایجاد نمی‌شد. بدانید برخی از گزارش‌هایی که وزرا و رؤسای سازمان‌ها به شما می‌دهند دقیق نبوده و با وضعیت جامعه تطابق ندارد. آقای رئیس جمهور چرا به وعده‌های خود عمل نمی‌کنید؟ مگر دی ما سال گذشته اعلام نکردید که لایحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان را به مجلس ارائه می‌کنیم؟

وی در پایان عنوان کرد: در یک ساله اخیر فاصله حقوقی کارکنان برخی از دستگاه‌ها و واحدهای صنعتی چندین برابر شده است. در برخی از واحدهای صنعتی مانند ذوب آهن و فولاد مبارکه راننده ۶ میلیون تومان دریافتی داشته اما فردی دیگر ۶۰ میلیون تومان حقوق دریافت کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 932629