decoe
09 بهمن 1401 - 12:57

نطق نمایندگان| از محکومیت هتک حرمت قرآن تا وضعیت عرضه خودرو

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز در نطق میان‌دستور خود به هتک اروپایی‌ها به قرآن، وضعیت عرضه خودرو، اقدام اروپایی‌ها علیه سپاه، احیای برجام، تحریم‌ها زمستان سخت و ... اشاره کردند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه 9 بهمن در نطق میان‌دستور خود به هتک اروپایی‌ها به قرآن، وضعیت عرضه خودرو،   ذی اقدام اروپایی‌ها علیه سپاه، زمستان سخت، احیای برجام، تحریم‌ها و ... اشاره کردند.

تصمیماتی که در صنعت خودرو اتخاذ می شود سیاست‌های غلطی است

شهباز حسن پور بیگلری نماینده سیرجان و بردسیر در مجلس در نطق میان دستور خود اظهار کرد:  اقدام نفرت بخش و توهین آمیز برخی از کشورهای اروپایی در هتک حرمت به کلام الله مجید و عمل از روی استیصال و عداوت پارلمان اروپا در خصوص اهانت به ساحت مقدس پاسداران انقلاب اسلامی و حافظان امنیت کشور را محکوم می کنم و از همین جا از ریاست مجلس و وزارت امور خارجه درخواست دارم که پاسخی درخور و اقدامی سازنده را در دستور کار خود قرار دهند.

وی عنوان کرد: ملت بزرگ ایران در طول این چهل و چهار سالی که از عمر پر برکت نظام می گذرد بارها و بارها نشان داده که در کوران حوادث و فتنه ها راه بلد است و نشان داده که به آرمان ها و اصول پایبند است، فساد و ناکارآمدری را دیده اما آن را به پای نظام ننوشته است حتی دشمنی حداکثر استکبار نیز نخواهد توانست این ملت را ذره ای به عقب برگرداند.

 نماینده سیرجان و بردسیر در مجلس ادامه داد: این مردم از بازی های سیاسی و حزبی خسته شدند و بایستی کنش و منش حضرت امام (ره)، مقام معظم رهبری و سردار سلیمانی و شهدای را چراغ راه خود قرار داده و فارغ از هر دیدگاه سیاسی با حفظ وحدت و آرامش در کشور و با روحیه جهادی به گره گشایی از ولی نعمتان خود برآییم.

حسن پور بیگلری خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور در خصوص تصمیماتی که در صنعت خودرو و نحوه قیمت گذاری و عرضه آن اتخاذ می شود دقیقا سیاست های غلطی است که منجر به وضعیت موجود شده است و لطفا ورود کنید و راه را بر سودجویان سد کنید تا مردم بهره مند شوند.

مسیر احیای برجام به سود مردم و نظام تسهیل شود

مهدی عسکری نماینده کرج، اشتهارد و فردیس در مجلس هم در نطق میان دستور خود اظهار کرد: توهین به قرآن مجید توسط برخی از جحال مدرنیته را محکوم می‌کنیم و آنها باید بدانند که ۱۴۰۰ سال و اندی است که قرآن نورافشانی می‌کند و تمسک به این کتاب مقدس نجات‌، بخش بشریت است.

وی تاکید کرد: اتحادیه اروپا بداند، سپاه، ایران است و ایران اسلامی، سپاه است. سپاه عزیز ، عزیز همه ایرانیان است و هرگونه تصمیم اشتباه در خصوص سپاه عزیز عکس العمل همه ایرانیان عزیز را در پی خواهد داشت.

وی تاکید کرد: همکاران عزیز و نمایندگان ملت ایران اسلامی؛ کشور در شرایط خاصی قرار دارد، همه و مخصوصا ما نمایندگان این را می دانیم در چنین شرایطی لازم است به جای نمک پاشیدن بر زخم های همدیگر راهی برای بهبود اوضاع پیدا کنیم.

باقری تصریح کرد: سیاست یعنی کار کردن برای خیر عمومی و منفعت جمعی لذا امروز ما باید ببینیم خیر عمومی مردم ایران در چیست؟ در تشدید اختلافات و یا تلاش برای کم کردن فاصله و اختلافات و رسیدن به اتفاق نظر برای اقداماتی که باید انجام داد. نباید به دنبال سفت کردن اختلاف نظرها بود بلکه باید کوشید براساس اختلاف نظرها اقداماتی را انجام داد، در عین حال می‌دانیم کلید طلایی برای حل مشکلات کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به اهمیت فضای بین المللی بر فضای داخلی ایران،گفت: به طور مشخص مسئله تحریم ها آثار نا خوشایندی بر اقتصاد کشور از یک سو و انتظارات تورمی مردم از سوی دیگر داشته است. فشارهای خارجی این حس را در مردم تقویت می‌کند که گرانی و تورم بیشتر خواهد شد فلذا برای کاهش ارزش دارایی های خود که برای آن زحمت کشیدند، به صورت طبیعی به سراغ کالاهای سرمایه ای می روند، در چنین شرایطی توصیه به اینکه مردم سکه و یا ارز و کالاهایی نظیر آن را نخرند، راهکار نیست چراکه آنها نسبت به این توصیه ها بی اعتماد شده اند.

باقری ادامه داد: در چنین شرایطی آرام نگه داشتن روابط سیاسی و اقتصادی با جهان یک ضرورت است ،می‌خواهم در این مورد درباره احیای برجام تاکید کنم که می تواند اثر مثبتی بر آرامش بازار و اهالی کسب و کار داشته باشد.

این نماینده مجلس ادامه داد: دوست داشته باشیم و یا نداشته باشیم برجام در سال‌های اخیر به دماسنج سیاست خارجی از نظر بسیاری از مردم تبدیل شده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه برجام امیدآفرین بود و هنوز هم می تواند باشد،ادامه داد: امیدآفرینی به اینکه تنش های غیر ضروری در سیاست خارجی وجود نخواهد داشت و چشم انداز آینده بهتر خواهد شد، می دانیم طرف مقابل زور می‌گویند و می دانیم در دنیا متفق سیاسی زیاد نداریم اما در گذشته نشان دادیم که اگر باهم باشیم و اراده مسلطی وجود داشته باشد، می توان از فشارهای روانی و سیاسی کاست و آنها را مدیریت کرد. باید قبول کنیم که نمی توانیم در سیاست خارجی و در حوزه های مختلف به صورت همزمان نگاه کنیم.

وی تاکید کرد: با همان منطقی که نظام در سالهای قبل به برجام رسید با همان منطق هم می‌تواند امروز برجام را احیا کند. اکنون قریب به ۲۰ سال از مطرح شدن موضوع هسته ای در ایران می گذرد و به صورت طبیعی هر موضوعی که ۲۰ سال در دستور کار سیاسی یک کشور باشد با انواع موضوعات دیگر پیوند می‌خورد و بر روی آن اثر می گذارد.

باقری ادامه داد: بی‌دلیل نیست که از نظر بخش قابل توجه ای از مردم، امروز گرانی های ارز و برخی موضوعات دیگر ربط مستقیم با برجام دارد. واقعیت کف خیابان وجامعه این است که اصناف، مصرف‌کننده و تولید کننده می گوید چنین رابطه ای وجود دارد و رفتار اقتصادی آن هم بر همین اساس است.

وی تاکید کرد: تغییر چنین وضعیتی مستلزم آن است که ابتدا فضای سیاست خارجی آرام شود و مردم اطمینان خاطر داشته باشند که فشارهای خارجی افزایش پیدا نخواهد کرد ؛ در چنین شرایطی است که می‌توان انتظارات اقتصادی را مدیریت کرد. متاسفانه افراط و تفریط در عالم سیاست هزینه‌های زیادی را بر مردم تحمیل کرده و می کند. مسائل ملی سیاست خارجی را نباید فدای رقابت های سیاسی داخلی کرد ، باید دید نفع به مردم و نظام در چیست و به سمت آن حرکت کرد لذا امروز اجماع نظر وجود دارد که احیای برجام به نفع کشور است. بنابراین باید از این فرصت و اجتماع نظر حمایت کرد.

وی تاکید کرد: فعلاً زمان آن نیست که جریانات سیاسی دنبال محاسبه سود و زیان دقیق این مسئله برای خودشان باشند چرا که اگر فرصت را از دست برود همه ما زیاد می بینیم لذا مجلس هم باید پشتیبان این اتفاق نظر باشد و مسیر احیای برجام را به سود مردم،کشور و نظام تسهیل کند.

در حال تکمیل...

منبع: فارس
شناسه خبر: 1004789