decoe
02 بهمن 1401 - 19:34

پورابراهیمی: امیدواریم بودجه سال 1402 با کمترین ناترازی در حوزه منابع و مصارف بسته شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امیدواریم بودجه سال 1402 با کمترین ناترازی در حوزه منابع و مصارف بسته شود و ما برای اولین بار شاهد این باشیم که اثرات ناشی از این مسئله نگرانی در حوزه تورم را کاهش می دهد.

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح نشست مشترک این کمیسیون با وزیر اقتصاد و امور دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست هم بررسی عملکرد بودجه سال 1401 و هم پیش بینی آنچه را که به عنوان اصلاحات ساختاری بودجه 1402 باید مدنظر قرار گیرد، بود.

وی با اشاره به گزارش مسئولین دولتی در زمینه بودجه سال 1401 گفت: این گزارش بیانگر این است، با توجه به اینکه ما در نیمه اول سال با کسری های بودجه مواجه بودیم شرایط در نیمه دوم سال رو به بهبود است لذا امیدواریم تا پایان امسال شاهد شرایط بهتری هم در افزایش درآمدهای دولت و هم در تخصیص هایی که در سرفصل های هزینه ای اتفاق می افتد، باشیم.

پورابراهیمی با اشاره به بودجه سال 1402 بیان کرد: آنچه  در این بخش برای ما حائز اهمیت است این بوده که برای سال آینده چه میزان سرفصل منابع پایدار در بودجه عمومی کشور لحاظ می شود آنهم به این دلیل که منابع غیر پایدار منجر به ایجاد ناترازی در بودجه شده و اثرات ان کاملا مشهود است زیرا هرگونه ناترازی در بودجه چه در حوزه ناترازی بانکی عملا افزایش پایه پولی و تورم را به دنبال خواهد شد.

وی تاکید کرد: در این جلسه به ریز به اطلاعات سرفصل های درآمدی اشاره شد و رئیس سازمان مالیاتی گزارشی از وضعیت پیش بینی شاخص های مرتبط با این حوزه ارائه کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: براساس گزارش های ارائه شده در کمیسیون، فکر می کنیم دولت اقداماتی را انجام داده که نیاز به تکمیل دارد. لذا پیشنهاداتی در جلسه کمیسیون مطرح شد تا بتوانیم از ظرفیت بخش های مختلف و احکام مرتبط با این حوزه در زمان رسیدگی به اجزای بودجه سال 1402 در کمیسیون تلفیق و صحن علنی استفاده کنیم.

این نماینده مجلس بیان کرد: جمع بندی در کمیسیون بر این مبنا بود که ان شاءالله ما ظرف یک هفته پیش رو پیشنهادات کمیسیون درباره ارتقای ظرفیت های افزایش منابع درآمدی و کاهش ناترازی احتمالی بودجه را در دستور کار قرار دهیم . البته نشست های مشترک ما با دستگاه ها ادامه پیدا خواهد کرد. امیدواریم بودجه سال 1402 با کمترین ناترازی در حوزه منابع و مصارف بسته شود و ما برای اولین بار شاهد این باشیم که اثرات ناشی از این مسئله نگرانی در حوزه تورم را کاهش می دهد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 991324